F I N G R U S
Kişisel bütçe, gelir ve giderlerinizi kontrol altına alan bir plandan öte, ihtiyaçlarla isteklerin savaşından kazanılan ekonomik özgürlüğün formülüdür.

Sizi zengin eden maaşınız değil, harcama alışkanlıklarınızdır.

Charles A. Jaffe

Neden bütçe yapıyoruz?

Hayatımızın en değerli varlığı olan zamanınıza biçtiğimiz karşılık ekseriyetle para olurken ona hükmetmemek birnevi zamanınızı da buharlaştırmakla aynı şeydir.

Bütçe ise paranızın nereye gittiğini merak etmek yerine gitmesi gerektiği yeri anlatmanın başlıca yoludur.

Bütçe (eski Fransızca: bougette sözcüğünden), devletin, bir kuruluşun, bir aile veya bir kimsenin gelecekteki belirli bir süre için tasarladığı gelir ve giderlerinin tümüdür. 
Kaynak: Vikipedi

Finansal esaretin bedeli

İnsanoğlu özgürlüğün hiçbir türünden feragat etmek istemez. Peki günümüzde neden finansal özgürlüğümüzün tehdit edilmesine kolayca izin veriyoruz?
Bunu engelleyecek bilgiye mi sahip değiliz yoksa zahmetine mi katlanamıyoruz? Acaba bu seçimlerin hayatımızı belirlediği ve her seçimin bir vazgeçiş olduğu gerçeğinin ne kadar farkındayız?

Günümüz dünyası bize her zaman bir B planımız olması gerektiğini hatırlatırken bizim plansızlığımızın gelecekteki esaretimizin gerekçesi olduğuna kolay itiraz gelmeyecektir.

Bilinmeyen ihtiyaçlar

Hayatın her dönemi isteklerimizle ihtiyaçlarımızın kapışmasına sahne oluyor. Arzularımız galip geldiğinden, gerçek ihtiyaçlarımızı bilmediğimizden ya da maddi imkanlar boyutunu gözardı etmemizden olsun bir şekilde disiplinden çıkıyoruz.
İşte o an beynimizin limbik sistemine ve bilhassa “kaç ve savaş” güdümlü amigdalaya mevzuyu ihale ederek anlık keyfimize bakıyoruz.

Harcama dürtümüzün beslendiği bu rejimde anlık hormonlarımız bize cüzdanımızdaki parayı unuttururken ekonomik özgürlüğümüzü de ipotek altına alıyoruz.

Karar yorgunluğu

Peki iradesine ve parasına sahip çıkanlar? Onların da işi kolay değil elbette. Bu araştırmacı rasyonellerimiz bir yandan ihtiyaçlarını optimum belirleme, fiyat/performans fikstürleri oluşturma gayesindeyken diğer yandan sürekli gelir ve nakit akışı projeksiyonlarıyla iktisat olimpiyatlarında altına koşarlar.

Neticede aşırı kaygı ve öngörüye bağlı kronik karar yorgunluğu için ayakta tedavi…

Finansal okuryazarlık

Ev ekonomisi ve finansal okuryazarlık disiplerinin ilköğretim müfredatına girmesi için yeterli sebebimiz olduğunu görüyoruz. Üniversitenin ilk sınıfında ekonomi ve iktisat giriş ile dünyayı kurtarma ideallerimizi bir an park edelim. Sadece daha fazla kazanarak finansal refahın korunacağı yanılgısıyla mücadeleyi önceliklendirelim.

Uzun Google araştırmaları ile bireyselleştirmek için ciddi mesai harcanan harcamalar ve yapılacaklar listeleri de kitlesel reçeteler olarak bizi ne kadar memnun ediyor acaba?

Fingrus ile tanışın!

Sözü çok uzattık ama amacı ziyadesiyle belirledik anlaşılan, peki bu amaca araç var mı?
Size bir araçtan öte asistan olacak mobil finans uygulamanız Fingrus hizmetinizde…

Google Play ve App Store mağazalarından ücretsiz indirebilirsiniz.

Fingrus, sadece harcamalara odaklanan klasik bir ev muhasebesi uygulamasından öte ihtiyaçlar ve imkanlarla bütçeleri dengelemeyi sağlayan, asistan hizmetiyle farklılaşan bir kişisel finans uygulamasıdır.
Kaynak: Fingrus

Fingrus uygulaması;

  • Evlilik, bebek, taşınma, tadilat, seyahat, eğitim, girişim vb. planlarınızda yapılacakları ve harcamaları şablon olarak sunup özelleştirme imkanı sunar.
  • Kendinize özel finansal bütçeler ve ajandalar oluşturup ilişkilendirmenizi sağlar, bütçenizi analiz ederek gelir ve gider dengesini yorumlar.
  • Beklentilere ve profile özel asistan önermeleriyle gider uyarlamaları yapar, doğacak gelir ihtiyaçları için profili ve nakit akışını dikkate alan esnek kredi ödeme planları sunar.
  • Aile ya da çevrenizle finansal bütçe ve ajandanızı ortak iletişimle yönetmenizi sağlar.

İhtiyacınızı bilir, paranızı korur

Fingrus

Benzer Yazılar

Leave a Comment