F I N G R U S
Evlilik hazırlığındaki çiftler için bütçe ve ajandalar sunan mobil finans uygulaması

Kılıç girdiği zaman değil çıktığı zaman öldürür

Japon Atasözü

Evlilik kararı alan çiftler, aslında mutlu son olan evlilik günlerine kadar hem yorucu hem de masraflı bir sürece girmeye de karar vermiş oluyorlar. İlk defa bu heyacanı yaşayan çiftler için bu dönem birçok bilinmezle doludur ve bu bilinmezler genellikle cep yakar. Bu yüzden “Yaparım” demeden önce eşlerin muhakkak bütçeleri hakkında konuşmaları gerekmektedir.

Tahmini bütçe oluşturun

Genel evlilik harcamaları şunları içerir:

  • Söz, nişan ve kına harcamaları
  • Düğün harcamaları
  • Ev kurma harcamaları
  • Mobilya, beyaz eşya ve ev tekstili gibi çeyiz harcamaları
  • Ev aksesuar, araç ve gereç harcamaları

Bu ana başlıkların altında yer alan onlarca harcama detayını da hesaba katınca 200’e yakın harcama kalemi görülmektedir. Türkiye şartlarında evlenmek isteyen çiftlerin bu harcamalar için ayırmak zorunda oldukları bütçe ortalama 80.000 TL olarak belirtilse da reel şartlarda bu 100.000 TL ve üzerine çıkmaktadır. Peki bu maliyetle başa çıkmak için neler yapılmalıdır:

  • Bütçenize ve yapacaklarınıza karar verin ve sıkı sıkı bağlı kalın
  • Harcamaları madde madde ele alın ve bunlara bütçe ayırın.
  • Sonrasında bunlara ihtiyacınızı sorgulayın
  • Her zaman alternatifleri araştırın ve pazarlık yapın

Büyük güne kadar tasarruf yapın

Evlilik bütçeniz için ne kadar ödeyebileceğiniz sorusunun cevabının yanında, ne kadar tasarruf etmeniz gerekiyor sorusunun da cevabını aramalısınız. Bilhassa Covid-19 pandemi süreci, ikinci sorunun cevabını en az ilk sorunun cevabı kadar önemli hale getirdi. Bu yüzden ne kadar erken başlar ve ne kadar çok tasarruf ederseniz, borçlanma olasılığınız o kadar az olur.

Aynı tablo üzerine bakın

Çiftler bu süreçte harcama alışkanlıkları, borçlar ve ekonomik sorumluklar üzerine konuşmalıdırlar. Evlilik öncesi bunların konuşulması paranızı kontrol etmenize yardımcı olacaktır.

Birlikte bütçe ve iş planı oluşturmak

Bütçeyi birlikte oluşturmak çok romantik gelmese de düzenli harcamalar için büyük resme birlikte bakmanızı sağlar. Bu aynı zamanda elde etmek istediğiniz tasarrufa erişmenize de destek olacaktır. Aynı zamanda harcamalarla paralel yapacaklarlarınızı da önceden planlayarak konuşmanız paranızla birlikte zamanınızdan da tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

Mobil finans asistanınız: Fingrus

“İhtiyacınızı bilir, paranızı korur” mottosuyla yola çıkan mobil finans asistanınız Fingrus, evlilik yolunda olan çiftlere, bütçelerine uygun 200’e yakın harcama detaylarını da içeren finansal plan şablonlarını sunarak kendi bütçelerini oluşturmalarına olanak sağlıyor.

Özel harcama asistanı ve kredi asistanı yardımıyla bütçe açıklarını gören kullanıcıların bütçelerini revize ediyor. Buna ek olarak çiftlerin yapacakları onlarca işi tek tek görebilecekleri hazır ajandaları kullanarak kişiselleştirmelerine imkan sağlıyor. Tüm bunları mobil uygulama üzerinde çiftlerin birlikte yapmalarına ve takip etmelerine olanak veriyor.

Evlilik planı ve harcamalarınızı Fingrus uygulaması ile yönetebilirsiniz
Evlilik Asistanınız Fingrus

Hadi! AppStore ve GooglePlay mağazalarından ücretsiz olarak mobil finans asistanınızı indirin ve mutlu sona kontrol sizde olarak gidin.

Unutmadan, Fingrus sizi evlendikten sonra da yalnız bırakmaz… Bebeğinizi beklerken, evinizi dekore ederken, konut ya da araba alırken, taşınırken hatta evinizi geçindirirken yani hayatınızın her telaşlı ve masraflı döneminde asistanınız hep yanınızda olacak.

Benzer Yazılar

Leave a Comment